במסגרת פרויקט מיוחד של חריף! הנושא את השם "האנשים מאחורי הקלעים של המוזיקה הים – תיכונית", נביא לכם החל מהיום, סדרת כתבות מיוחדות שתעסוק..." />

חדשות המוזיקה // האנשים מאחורי הקלעים של המוזיקה הים-תיכונית: צ`ולי זכאי

האנשים מאחורי הקלעים של המוזיקה הים-תיכונית: צ`ולי זכאי

23 באוגוסט 2009
 
  share at Facebook

במסגרת פרויקט מיוחד של חריף! הנושא את השם "האנשים מאחורי הקלעים של המוזיקה הים – תיכונית", נביא לכם החל מהיום, סדרת כתבות מיוחדות שתעסוק באנשים שמאחורי המוזיקה הים-תיכונית. אנשים אלה אינם מוכרים לאדם הרגיל מהרחוב שכן הם פועלים מאחורי הקלעים בבמה הסוערת של המוזיקה הים תיכונית, אך ללא תרומתם ועשייתם המכרעת, המוזיקה כפי שאתם מכירים אותה הייתה נשמעת אחרת לגמרי.

חלק I :  צ`ולי זכאי

צ`ולי זכאי וקובי פרץ באולפן ההקלטותמעטים האנשים שלא מכירים את השירים "מקודשת" ו-"יחד". שירים אלו כבשו את מצעדי ההשמעות ברדיו ואת רחבות הריקודים במועדונים ובחתונות בתקופה האחרונה. כמעט כל אחד יודע להגיד מי הם הזמרים שמבצעים אותם (שרית חדד את "מקודשת", קובי פרץ ואישתאר את "יחד") אך כשישאלו את אותו אדם מי אחראי על כתיבת השירים, סביר להניח שכמעט אף אחד לא יידע לענות.

התשובה במקרה הזה היא צ`ולי זכאי, שכתב את "מקודשת", "יחד" ועוד להיטים רבים אחרים. זכאי החל את הקריירה המוזיקלית שלו כבר בגיל צעיר. בגיל 14 רכש את הגיטרה הראשונה שלו אותה לא עזב לרגע. את שירותו הצבאי העביר כנגן בס בלהקת הווי ובידור ולאחר שיחרורו הצטרף ללהקת רוק בשם "Crime" (לימים שמה שונה ל-"Wild Cruse")  תחת הפקתו המוזיקלית של אייל קצב, מקים הלהקה. לאחר תקופה ממושכת בה פעל כחלק מלהקה, החליט זכאי לפנות לקריירת סולו ובשנת 1989 הוציא אלבום רוק בשם "ככה".

צ`ולי זכאי פנה לכתיבה והלחנת שירים רק מאוחר יותר כשעבד כמנהל הצגה בתיאטרון הארצי לנוער ברמת אביב. באחד הימים במהלך עבודתו, קיבל צ`ולי הצעה ממפיק ידוע, לכתוב שירים לאלבום חדש שהיה מיועד במקור לזמרת הטורקיה מוג`דה, אך בסופו של דבר בוצע על ידי רינת בר. השיר הראשון שכתב צ`ולי לאלבום זה נקרא "מלאכים" (אשר על שמו נקרא האלבום כולו) והוא נחשב כשיר שהכניס את צ`ולי לז`אנר המוזיקה הים –תיכונית.

צ`ולי זכאי יוצרהפריצה הגדולה של צ`ולי זכאי החלה כאשר פגש את המעבד המוזיקלי שי ראובני בראשית שנת 2005. השניים החלו לשתף פעולה ולהפיק שירים לזמרים ידועים מהשורה הראשונה כגון: שרית חדד, אייל גולן, מושיק עפיה ועוד. החיבור המיוחד בין השניים הניב שירים ולהיטים רבים וטובים עד כדי כך שהם כונו בפי רבים מהז`אנר - "צמד הזהב" וכך הם התבססו כיוצרים אשר חתומים ומוכרים על ידי רבים כליבה של המוזיקה הים תיכונית בישראל

שירים מוכרים נוספים אשר צ`ולי זכאי ושי ראובני יצרו ביחד הם:  "נשמה שלי", "הגורל הטוב", "תני לו את הלב" – של שרית חדד. "תגידי לי", "נרקוד הלילה", "עד הסוף ביחד" של קובי פרץ, "כולי שלך" ו- "ליבך נוגע" של ליאור נרקיס ועוד רבים נוספים.

ב-15.11.09 זכה הדואט "יחד" אותו כתב צ`ולי זכאי ביחד עם אישתאר בפרס השיר הים-תיכוני הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית "Big Apple Music Awards" שנערכה בניו-יורק. כבוד!

הלהיטים הכי חדשים!

הפלייליסטים שעושים לנו את זה